Krok po kroku


Zapoznaj się z kolejnymi etapami kompleksowej opieki w endoprotezoplastyce stawów w Medical Magnus Clinic w Łodzi.

KROK 1.

Kontakt

MEDICAL MAGNUS CLINIC, Łódź, Kopernika 38
ZADZWOŃ DO NAS
Telefony komórkowe 505 056 736 lub 505 056 738
Telefony stacjonarne: 42 253 19 29 lub 42 253 19 04
NAPISZ DO NAS

  Zgoda na kontakt:

  Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych:

  Zgoda na wysyłanie informacji marketingowej:


  Tu znajdziecie Państwo wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych w związku z udzielonymi zgodami.

   
  (*) pole wymagane.

  Jeśli nie masz skierowania na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego, zapraszamy na umówienie się na konsultację ortopedyczną z jednym z naszych specjalistów:

  Rejestracja Główna Kliniki:

  42 253 19 00
  rejestracja@mmcenter.pl

  KROK 2.

  Przygotowanie do operacji

  Wstępna konsultacja
  Zostaniesz na nią umówiony podczas kontaktu z naszym Oddziałem Szpitalnym. Na konsultację proszę przyjść ze skierowaniem na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego oraz aktualnym badaniem RTG biodra / kolana nagranym na płytce. Podczas spotkania zostaniesz poproszony o wypełnienie ankiety (anestezjologicznej) zawierającej m.in.: pytania o Twój ogólny stan zdrowia, choroby, przebyte zabiegi, przyjmowane leki. Zostaniesz wpisany na centralną listę oczekujących na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego / kolanowego i poinformowany o terminie zabiegu. Otrzymasz również informacje / zalecenia / wskazania dotyczące dalszych kroków i przygotowania się do zabiegu (np. konsultacji lekarskich, badań jakie należy wykonać).
  Rehabilitacja przedoperacyjna
  Jest wiele ćwiczeń, które możesz wykonywać przed operacją, a które pomogą Ci w szybszej rekonwalescencji po przebytym zabiegu i skrócą czas powrotu do zdrowia i pełni sił. Dla przykładu: wzmocnienie mięśni górnej połowy ciała ułatwi używanie kul czy balkonika. Skontaktuj się ze specjalistą rehabilitacji w celu określenia, jakie ćwiczenia są dla Ciebie zalecane przed operacją.

  Zapraszamy do kontaktu z Działem rehabilitacji Medical Magnus Clinic:

  42 253 19 16
  rehabilitacja@mmcenter.pl
  Przygotowanie domu do powrotu po operacji
  Jeszcze przed zabiegiem endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego zadbaj o przygotowanie swojego otoczenia i domu na czas Twojej rekonwalescencji. Dzięki temu będziesz się czuł komfortowo i bezpiecznie.

  Poniższe wskazówki ułatwią Ci to:

  • Ustal z bliską osobą kwestie opieki i pomocy, jakiej może Ci udzielić po zabiegu i powrocie do domu.
  • Przemebluj mieszkanie tak, by były w nim jak największe szerokie przestrzenie do swobodnego poruszania się o kulach / balkoniku.
  • Przenieś się, jeśli jest taka sytuacja, do pokoju, do którego dostaniesz się bez wchodzenia po schodach lub z ograniczeniem ilości schodów (np. z piętra domu na parter).
  • Usuń dywany i chodniki, na których możesz się poślizgnąć.
  • Usuń / przymocuj luźne przedmioty, w tym przewody np. od telefonu, które mogą być na twojej drodze poruszania się.
  • Umieść w zasięgu ręki przedmioty codziennego użytku (np.: telefon, pilot, okulary, kubek, lekarstwa, prasa). Dzięki temu nie będziesz się po nie schylać lub daleko sięgać.
  • Przygotuj / zakup wysokie twarde krzesło. Będzie łatwiej na nim siadać i z niego wstawać niż z niskiego i miękkiego.
  • Zrób niezbędne zakupy spożywcze i przygotuj posiłki, które zapakujesz w małe pojemniki (część możesz zamrozić), by potem móc odgrzewać odpowiednie porcje.
  • Możesz zamontować krzesło pod prysznicem i uchwyt na ścianie w łazience, który ułatwi wstawanie z toalety.
  • Korzystaj z przedmiotów, które ograniczą schylanie się czy dalekie sięganie, jak np. łyżka do butów czy gąbka do mycia z długą rączką.
  • Miej w zamrażarce lód – przyda się do robienia okładów zmniejszających ból i opuchliznę. Stosuj okłady chłodzące po uprzedniej konsultacji z lekarzem i pamiętaj, by nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry; owiń go uprzednio np. w ręcznik.
  Po powrocie do domu, bądź aktywny, ale jednocześnie cierpliwy. Stopniowo zwiększaj poziom swojej aktywności. Powrót sił i sprawności będzie następował z czasem.

  KROK 3.

  Przyjęcie do szpitala

  Prosimy o zgłoszenie się w wyznaczonym terminie bezpośrednio na Oddział szpitalny mieszczący się na II piętrze Medical Magnus Clinic.
  W chwili przyjęcia do Oddziału należy posiadać następujące dokumenty
  • Skierowanie na zabieg operacyjny
  • Dowód osobisty
  • Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW lub wynik poziomu przeciwciał anty-HBS
  • Wynik badania oznaczenia grupy krwi (badanie dwukrotne)
  • Wynik badania posiewu z gardła w kierunku MRSA (badanie wykonane max. 1 miesiąc przed zabiegiem)
  • Aktualne wyniki badań wykonanych 3-5 dni przed zabiegiem: morfologia, CRP, glukoza, INR, APTT, mocznik, kreatynina, wynik badania elektrolitów (Na, K), próby wątrobowe (wynik badania AspAT i ALAT), mocz - badanie ogólne
  • Wynik z opisem RTG płuc
  • RTG stawów kolanowych lub biodrowych wykonane nie wcześniej niż 2 m-ce przed planowanym zabiegiem
  • Zaświadczenie od ginekologa (dotyczy kobiet)
  • Zaświadczenie od stomatologa (brak ognisk zapalnych w jamie ustnej)
  • Zaświadczenie od kardiologa o braku przeciwskazań do zabiegu operacyjnego (z wynikiem EKG)
  • USG Doppler kończyn dolnych (układ żylny) oraz opinia lekarza chirurga o braku przeciwskazań do zabiegu
  Ważne informacje – przed zabiegiem
  Zaleca się przedstawienie zaświadczenia ze Stacji Krwiodawstwa o oddaniu 2 jednostek krwi na nazwisko pacjenta lub zaświadczenia o autotransfuzji (do autotransfuzji pacjent musi się zgłosić z dowodem osobistym do Stacji Krwiodawstwa na 3 tygodnie przed planowym zabiegiem).

  Informujemy, iż w miejscu operowanym nie mogą występować zmiany skórne. Konieczne jest powstrzymanie się na 6 godzin przed znieczuleniem do zabiegu od przyjmowania posiłków i napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom w czasie znieczulenia. Przyjmowane zazwyczaj leki nie mogą być odstawione tuż przed znieczuleniem i powinny być zażyte wieczorem i ewentualnie rano w dniu zabiegu zgodnie ze zleceniem lekarza. Prosimy aby leki przyjmowane rano zostały popite niewielką ilością wody niegazowanej. Przed znieczuleniem nie wolno zażywać samodzielnie jakichkolwiek leków bez porozumienia się z lekarzem wykonującym zabieg i anestezjologiem, który będzie przeprowadzał znieczulenie. Przed planowanym zabiegiem należy zdjąć zegarek i wszelkie ozdoby oraz zmyć lakier do paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy.
  Co zabrać ze sobą do Oddziału szpitala
  • Karty informacyjne z wcześniejszych pobytów w innych szpitalach.
  • Obuwie na płaskim obcasie, z objęciem pięty (tenisówki, adidasy).
  • Kule łokciowe.
  • Leki pacjenta przynosimy w oryginalnych opakowaniach.
  Wskazane jest, aby nie przynosić do szpitala biżuterii i innych wartościowych rzeczy oraz dużych kwot pieniędzy.
  UWAGA: Pacjenci zażywający na stałe leki rozrzedzające krew (np. Acenpcumarol, Acard, Polocard lub inne) powinni po konsultacji lekarza kardiologa lub internisty odstawić je na 5-7 dni przed zabiegiem.
  W naszej placówce medycznej MEDICAL MAGNUS CLINIC zaopatrzysz się we wszystkie potrzebne rzeczy: kule łokciowe, nakładki toaletowe i inne. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

  KROK 4.

  Operacja i pobyt w szpitalu

  Przebieg zabiegu
  • Endoprotezoplastyka stawu biodrowego / kolanowego jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu zastąpienie zniszczonego stawu protezą (implantem). Operacja odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym (w większości). Zabieg trwa około 1 godziny. Pacjent po operacji pozostaje w szpitalu około 4 dni (wliczając w to dzień operacji).
  • Rehabilitacja rozpoczyna się już w pierwszej dobie po operacji i przebiega stopniowo. W pierwszej fazie Pacjent jest pionizowany, następnie staje na nogi przy wsparciu kul łokciowych i ma wdrażaną odpowiednią rehabilitację. Usprawnianie po zabiegu endoprotez w naszym szpitalu odbywa się pod fachową opieką lekarzy i fizjoterapeutów. Pacjenci mają przekazywaną szeroką wiedzę z zakresu rehabilitacji. Oferujemy cykl zabiegów rehabilitacyjnych specjalnie wystandaryzowanych dla Pacjentów po zabiegach endoprotezoplastyki.
  • W trakcie pobytu na oddziale wykonywane jest kontrolne RTG pooperacyjne. Pacjent, opuszczając szpital otrzymuje zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

  KROK 5.

  Opieka po operacji

  Pooperacyjne konsultacje w poradni.
  Po operacji konieczne są konsultacje w poradni. Konkretne terminy poszczególnych konsultacji zostaną ustalone z personelem Oddziału szpitalnego. Na kontrolę opatrunku należy przyjść około 5 dni od wyjścia ze szpitala. Na zdjęcie szwów - około 12-14 doby od zabiegu. Należy przeprowadzić inne badania wskazane w karcie informacyjnej przekazanej przy wypisie ze szpitala (np. RTG kontrolne zoperowanego stawu w terminach: 3 m-cy, 6 m-cy i 12 m-cy po zabiegu), a na wizytę kontrolną umówić się do lekarza. Liczba i termin wizyt wg zaleceń lekarza prowadzącego.
  Rehabilitacja pooperacyjna.
  Po wszczepieniu endoprotezy rozpoczyna się okres rehabilitacji pooperacyjnej. Jest on niezmiernie istotny, gdyż o powodzeniu leczenia decyduje nie tylko sama operacja, a i działania podjęte przed i po niej. Rehabilitacja pooperacyjna przyspiesza rekonwalescencję i poprawia bezpośrednią sprawność ruchową. Musi być ona dostosowana indywidulanie do Pacjenta. Może być prowadzona zarówno w specjalistycznych ośrodkach, jak i w warunkach domowych pod ścisłą kontrolą fizjoterapeuty.
  Zapraszamy do kontaktu z Działem rehabilitacji Medical Magnus Clinic:

  42 253 19 16
  rehabilitacja@mmcenter.pl
  W naszej placówce Medical Magnus Clinic odbędziesz konsultacje zarówno przed, jak i pooperacyjne z wybranym specjalistą. Zapraszamy do kontaktu z Rejestracją TUTAJ
  #
  Skip to content