Najczęstsze pytania i odpowiedzi – FAQ


Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane przez Pacjentów pytania w zakresie endoprotezoplastyki stawów. Jeśli masz dodatkowe pytanie, skorzystaj z formularza kontaktowego.

Co to jest endoproteza?
Endoproteza to sztuczny staw, wstawiany w miejsce zmienionego chorobowo.
Kiedy wykonuje się zabieg?
Zabieg wykonuje się wówczas, gdy mamy wskazania medyczne potwierdzone badaniami diagnostycznymi oraz nie ma u pacjenta żadnych przeciwwskazań do zabiegu.
Jak mogę się czuć po zabiegu?
Ze względu na rodzaj oraz rozległość zabiegu Pacjent może odczuwać ból operowanego stawu, uczucie sztywności mięśni, ciągnięcie, może wystąpić obrzęk.
Kiedy rehabilitacja?
Zalecamy rehabilitację przed zabiegiem, która pozwoli na dobre przygotowanie organizmu i szybszy powrót do sprawności po samym zabiegu. Natomiast rehabilitację pooperacyjną rozpoczynamy stopniowo, tak naprawdę, na drugi dzień po zabiegu. Jej przebieg może się różnić między Pacjentami w zależności od wskazań medycznych i ze względu na indywidualne możliwości Pacjenta.
Co mogę zrobić, aby lepiej przygotować się do zabiegu?
Najlepiej kiedy Pacjent jeszcze przed zabiegiem rozpocznie rehabilitację w celu przygotowania organizmu do zmian, wzmocnienia mięśni, nauczenia się ćwiczeń wykonywanych po operacji. Już pakiet 10 dni na rehabilitacji przed operacją przygotowuje dobrze do zabiegu, do okresu pozabiegowego i wpłynie na łatwiejszy powrót do sprawności i szybszej poprawy komfortu i jakości życia.
Czy stosować specjalną dietę?
Najbardziej wskazana jest pełnowartościowa i zbilansowana dieta. Powinno kontrolować się masę ciała, gdyż zbyt duża obciąża stawy. Rodzaj diety powinien być również dostosowany do chorób współistniejących. Zapraszamy do ustalenia indywidualnego planu żywienia ze specjalistą dietetyki przyjmującym w naszej Klinice, w tym poprzez wideo-konsultacje.
Jakie są terminy na zabieg?
W Medical Magnus Clinic prowadzone są stałe zapisy na endoprotezoplastykę stawu biodrowego i stawu kolanowego, a czas oczekiwania na zabieg jest krótki i wynosi nawet 2 tygodnie.
Czy zabieg jest bezpłatny?
Tak, zabieg jest refundowany przez NFZ.
Kiedy stanę na nogi?
Pacjent jest pionizowany przez fizjoterapeutę w następny dzień po zabiegu, jeżeli nie ma przeciwwskazań do obciążenia kończyny.
Gdzie się zgłosić na zabieg?
Wszyscy zainteresowani Pacjenci mogą zgłaszać się do szpitalnego Oddziału Ortopedii ● PRZYJDŹ: Medical Magnus Clinic SZPITAL Oddział Ortopedii II piętro (dostępna winda dla pacjentów) ul. Kopernika 38, Łódź ● ZADZWOŃ: tel.: 505 056 736 tel.: 504 273 501 tel.: 505 056 738 tel.: 42 253 19 29 tel.: 42 253 19 04 ● NAPISZ: oddzial@mmcenter.pl
Czy w Medical Magnus Clinic mogą operować się Pacjenci z całej Polski?
Tak, nie ma rejonizacji w zakresie endoprotezoplastyki stawów. Z zabiegów w naszej placówce korzystają Pacjenci z całej Polski.
Czy będę mógł wykonać rezonans magnetyczny z implantem stawu?
Każdy Pacjent otrzymuje po zabiegu paszport protezy, który zawiera istotne informacje o niej. W naszej placówce wykonujemy badania rezonansem magnetycznym odpowiednim dla osób z endoprotezami stawów.
Jak przygotować dom na czas po operacji?
Wszystko zależy, od tego, który staw będzie operowany. Na pewno należy usunąć wszelkie dywaniki, które mogą stwarzać zagrożenie potknięcia się. Dobrze, kiedy po operacji mamy kogoś do pomocy. Więcej szczegółów w tym temacie znajdziecie Państwo na naszym blogu dostępnym w górnym menu naszej strony internetowej.
Czy może przyjechać ze mną rodzina, jeśli jestem z innego miasta?
Tak, jeśli mamy takie życzenie. Dobrze, jeśli po operacji mamy kogoś do pomocy. Rodzina może przebywać w pobliskim hotelu na preferencyjnych warunkach zakwaterowania wynegocjowanych dla rodzin Pacjentów Medical Magnus Clinic. Więcej szczegółów uzyskanie Państwo na naszym Oddziale Ortopedii
Czy zabieg przeprowadza jeden lekarz?
Zabieg przeprowadza zespół lekarzy, lekarz główny oraz asystenci.
Czy będę pod opieką lekarza w Poradni?
Pacjent po zabiegu musi być pod kontrolą lekarza, oczywiście może to się odbywać w naszej Klinice.
Czy mam ćwiczyć sam w domu?
Tak, samodzielne ćwiczenia są bardzo zalecane. Samodzielna praca Pacjenta i jego zaangażowanie w ćwiczenia jest warunkiem sukcesu.
Czy będę miał bliznę po zabiegu?
Tak, niezależnie od operowanego stawu zabieg wiąże się w przecięciem ciągłości skóry. Wygląd blizny jest zależny od indywidualnych właściwości skóry Pacjenta oraz przebiegu procesu gojenia rany pooperacyjnej. Fizjoterapeuci naszej placówki specjalizują się w terapii blizny i wydają zalecenia do zabiegów uelastyczniających i zmniejszających blizny. Można u nas skorzystać ze specjalnych zabiegów rehabilitacyjnych w przebiegu terapii blizny. O szczegóły należy zapytać lekarza lub fizjoterapeutę naszej placówki.
Czy kinesiotaping pomaga po zabiegu?
Tak, jeżeli są wskazania do jego zastosowania.
Kiedy zdjęcie szwów?
Zdjęcie szwów następuje zazwyczaj ok. 12-14 doby po zabiegu jeżeli są to szwy zewnętrzne. Szwy śródskórne ulegają wchłonięciu.
Kiedy wizyty kontrolne?
Konkretne terminy poszczególnych wizyt kontrolnych zostaną ustalone z personelem Oddziału szpitalnego. Na kontrolę opatrunku należy przyjść około 5 dni od wyjścia ze szpitala. Na zdjęcie szwów - około 12-14 doby od zabiegu.
Kiedy kontrolne RTG?
Pierwsze RTG jest wykonywane jeszcze na oddziale, późniejsze zależą od zaleceń lekarza prowadzącego.
#
Skip to content