Krok po kroku


Zapoznaj się z kolejnymi etapami kompleksowej opieki w endoprotezoplastyce stawów w Medical Magnus Clinic w Łodzi.

KROK 1.

Kontakt z nami

    1. Skontaktuj się z naszym Oddziałem Szpitalnym, jeśli masz skierowanie na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego:
    2. Jeśli nie masz skierowania na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego, zapraszamy na umówienie się na konsultację ortopedyczną z jednym z naszych specjalistów:
      Rejestracja Główna Kliniki:

42 253 19 00
rehabilitacja@mmcenter.pl


KROK 2.

Przygotowanie do operacji

  1. Wstępna konsultacja.

    Zostaniesz na nią umówiony podczas kontaktu z naszym Oddziałem Szpitalnym. Na konsultację proszę przyjść ze skierowaniem na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego oraz aktualnym badaniem RTG biodra / kolana nagranym na płytce. Podczas spotkania zostaniesz poproszony o wypełnienie ankiety (anestezjologicznej) zawierającej m.in.: pytania o Twój ogólny stan zdrowia, choroby, przebyte zabiegi, przyjmowane leki. Zostaniesz wpisany na centralną listę oczekujących na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego / kolanowego i poinformowany o terminie zabiegu. Otrzymasz również informacje / zalecenia / wskazania dotyczące dalszych kroków i przygotowania się do zabiegu (np. konsultacji lekarskich, badań jakie należy wykonać).

  2. Rehabilitacja przedoperacyjna.

    Jest wiele ćwiczeń, które możesz wykonywać przed operacją, a które pomogą Ci w szybszej rekonwalescencji po przebytym zabiegu i skrócą czas powrotu do zdrowia i pełni sił. Dla przykładu: wzmocnienie mięśni górnej połowy ciała ułatwi używanie kul czy balkonika. Skontaktuj się ze specjalistą rehabilitacji w celu określenia, jakie ćwiczenia są dla Ciebie zalecane przed operacją.

    Zapraszamy do kontaktu z Działem rehabilitacji Medical Magnus Clinic:

    42 253 19 16

    rehabilitacja@mmcenter.pl

  3. Przygotowanie domu do powrotu po operacji.

    Jeszcze przed operacją zadbaj o przygotowanie domu na czas Twojej rekonwalescencji. W jaki sposób, to zrobić prezentujemy w poradniku: Przygotuj swój dom – udogodnienia po zabiegu.


KROK 3.

Przyjęcie do szpitala

Prosimy o zgłoszenie się w wyznaczonym terminie bezpośrednio na Oddział szpitalny mieszczący się na II piętrze Medical Magnus Clinic.

W chwili przyjęcia do Oddziału należy posiadać następujące dokumenty:

  1. Skierowanie na zabieg operacyjny
  2. Dowód osobisty
  3. Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko WZW lub wynik poziomu przeciwciał anty-HBS
  4. Wynik badania oznaczenia grupy krwi (badanie dwukrotne)
  5. Wynik badania posiewu z gardła w kierunku MRSA (badanie wykonane max. 1 miesiąc przed zabiegiem)
  6. Aktualne wyniki badań wykonanych 3-5 dni przed zabiegiem: morfologia, CRP, glukoza, INR, APTT, mocznik, kreatynina, wynik badania elektrolitów (Na, K), próby wątrobowe (wynik badania AspAT i ALAT), mocz - badanie ogólne
  7. Wynik z opisem RTG płuc
  8. RTG stawów kolanowych lub biodrowych wykonane nie wcześniej niż 2 m-ce przed planowanym zabiegiem
  9. Zaświadczenie od ginekologa (dotyczy kobiet)
  10. Zaświadczenie od stomatologa (brak ognisk zapalnych w jamie ustnej)
  11. Zaświadczenie od kardiologa o braku przeciwskazań do zabiegu operacyjnego (z wynikiem EKG)
  12. USG Doppler kończyn dolnych (układ żylny) oraz opinia lekarza chirurga o braku przeciwskazań do zabiegu

Zaleca się przedstawienie zaświadczenia ze Stacji Krwiodawstwa o oddaniu 2 jednostek krwi na nazwisko pacjenta lub zaświadczenia o autotransfuzji (do autotransfuzji pacjent musi się zgłosić z dowodem osobistym do Stacji Krwiodawstwa na 3 tygodnie przed planowym zabiegiem).

Informujemy, iż w miejscu operowanym nie mogą występować zmiany skórne.

Konieczne jest powstrzymanie się na 6 godzin przed znieczuleniem do zabiegu od przyjmowania posiłków i napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom w czasie znieczulenia. Przyjmowane zazwyczaj leki nie mogą być odstawione tuż przed znieczuleniem i powinny być zażyte wieczorem i ewentualnie rano w dniu zabiegu zgodnie ze zleceniem lekarza. Prosimy aby leki przyjmowane rano zostały popite niewielką ilością wody niegazowanej. Przed znieczuleniem nie wolno zażywać samodzielnie jakichkolwiek leków bez porozumienia się z lekarzem wykonującym zabieg i anestezjologiem, który będzie przeprowadzał znieczulenie.

Przed planowanym zabiegiem należy zdjąć zegarek i wszelkie ozdoby oraz zmyć lakier do paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy.

Dodatkowo prosimy zabrać z domu do Oddziału:

  • karty informacyjne z wcześniejszych pobytów w innych szpitalach
  • obuwie na płaskim obcasie, z objęciem pięty (tenisówki, adidasy)
  • kule łokciowe
  • leki pacjenta przynosimy w oryginalnych opakowaniach

Wskazane jest, aby nie przynosić do szpitala biżuterii i innych wartościowych rzeczy oraz dużych kwot pieniędzy.

UWAGA: Pacjenci zażywający na stałe leki rozrzedzające krew (np. Acenpcumarol, Acard, Polocard lub inne) powinni po konsultacji lekarza kardiologa lub internisty odstawić je na 5-7 dni przed zabiegiem.

W dniu przyjęcia wykonywane są dodatkowo następujące badania krwi: elektrolity, CRP, glukoza oraz próba krzyżowa.


KROK 4.

Operacja i pobyt w szpitalu

  1. Endoprotezoplastyka stawu biodrowego / kolanowego jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu zastąpienie zniszczonego stawu protezą (implantem). Operacja odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym (w większości). Zabieg trwa około 1 godziny. Pacjent po operacji pozostaje w szpitalu około 4 dni (wliczając w to dzień operacji).
  2. Rehabilitacja rozpoczyna się już w pierwszej dobie po operacji i przebiega stopniowo. W pierwszej fazie Pacjent jest pionizowany, następnie staje na nogi przy wsparciu kul łokciowych i ma wdrażaną odpowiednią rehabilitację. Usprawnianie po zabiegu endoprotez w naszym szpitalu odbywa się pod fachową opieką lekarzy i fizjoterapeutów. Pacjenci mają przekazywaną szeroką wiedzę z zakresu rehabilitacji. Oferujemy cykl zabiegów rehabilitacyjnych specjalnie wystandaryzowanych dla Pacjentów po zabiegach endoprotezoplastyki.
  3. W trakcie pobytu na oddziale wykonywane jest kontrolne RTG pooperacyjne. Pacjent, opuszczając szpital otrzymuje zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

KROK 5.

Opieka po operacji

  1. Pooperacyjne konsultacje w poradni.

    Po operacji konieczne są konsultacje w poradni. Konkretne terminy poszczególnych konsultacji zostaną ustalone z personelem Oddziału szpitalnego. Na kontrolę opatrunku należy przyjść około 5 dni od wyjścia ze szpitala. Na zdjęcie szwów - około 12-14 doby od zabiegu. Należy przeprowadzić inne badania wskazane w karcie informacyjnej przekazanej przy wypisie ze szpitala (np. RTG kontrolne zoperowanego stawu w terminach: 3 m-cy, 6 m-cy i 12 m-cy po zabiegu), a na wizytę kontrolną umówić się do lekarza. Liczba i termin wizyt wg zaleceń lekarza prowadzącego.

  2. Rehabilitacja pooperacyjna.

    Po wszczepieniu endoprotezy rozpoczyna się okres rehabilitacji pooperacyjnej. Jest on niezmiernie istotny, gdyż o powodzeniu leczenia decyduje nie tylko sama operacja, a i działania podjęte przed i po niej. Rehabilitacja pooperacyjna przyspiesza rekonwalescencję i poprawia bezpośrednią sprawność ruchową. Musi być ona dostosowana indywidulanie do Pacjenta. Może być prowadzona zarówno w specjalistycznych ośrodkach, jak i w warunkach domowych pod ścisłą kontrolą fizjoterapeuty.

    Zapraszamy do kontaktu z Działem rehabilitacji Medical Magnus Clinic:

    42 253 19 16

    rehabilitacja@mmcenter.pl

#
Skip to content